GULAG
Lenin
Felix Dzeržinskij
Stalin
ODVLEČENÍ
O osudoch občanov bývalej ČSR odvlečených
do táborov GULAG v ZSSR
V sovietskych táboroch GULAG sa ocitli tisíce, státisíce ľudí z celej Európy, ale aj z mnohých ázijských krajín. Z bývalého Československa odvliekli tisíce ľudí a dodnes nie sú známe presné čísla. Z územia bývalej ČSR to bolo najmenej 10 tisíc občanov. Nebolo v mojich silách opísať všetky príbehy ktoré by si to zaslúžili, stretnúť sa s každým odvlečeným a opísať práve jeho príbeh. Po vyjdení prvého vydania knihy ODVLEČENÍ sa prihlásili ďalší postihnutí, ich rodiny. Niektoré fakty doplnili, spresnili. Dostali sa do druhého, doplneného vydania knihy. Stále sa objavujú stále nové a nové skutočnosti, nové a nové osudy, dokumenty, prihlásili sa náhodní čitatelia zo zahraničia a opäť potvrdili aj spresnili niektoré osudy. Táto téma by mohla byť nekonečná...
Potešili ma najmä odkazy na ľudí, ktorí v hrozných podmienkach dokázali myslieť aj na iných. Boli to kňazi, ktorí dodávali žijúcim i umierajúcim otrokom silu, neopúšťali trpiacich v ich posledných chvíľach, tajne pochovávali mŕtvych spolubratov s kresťanskou dôstojnosťou. Každého musia potešiť aj skutoční lekári bez hraníc, ktorí liečili často holými rukami a dobrým slovom, bylinkami, kockou cukru, kôrkou chleba... Alebo odvážlivci, ktorí s nasadením života písali zápisky aby sa svet raz dozvedel o nesmiernom utrpení. Taktiež právnik JUDr. Ivan Kováč - tento odvážny muž s nasadením života zorganizoval štrajk a na stovkách strán zaznamenal každodenný život v lágri. Pavla Tunáka fascinovali tajomní predavači rýb hľadajúci v bielom pekle Kamčatky Raula Wahlenberga, pričom ich pričinením sa podarilo oslobodiť celkom iných odvlečených, vrátane autora mimoriadne pôsobivých zápiskov. A mnohí, mnohí ďalší, tisíce bezmenných mučeníkov z polovice sveta, od Vladivostoku po Lisabon, ktorí trpeli a umierali v mene nedefinovateľnej viny v červenom prepadlisku.
Mnohí sa aj po rokoch báli rozprávať, iní chceli navždy zabudnúť a ničím si nepripomínať strašnú tragédiu, ďalší písali povzbudzujúce a ďakovné listy. Mnohí sa aj po rokoch chceli dozvedieť čo sa stalo s ich blízkymi. Pýtajú sa na nich v listoch, hľadajú pomoc. Obete povojnového besnenia, roztrúsené po širokej sovietskej zemi boli dlhé roky zatajované. Ich zmarené životy nik nevráti, ani nenahradí. Výsledky ich zničujúcej práce v baniach, lesoch, vo fabrikách, na poliach strovil sebapožierajúci režim. Ako sa po jeho páde ukázalo, dedičstvo komunistického režimu je strašné nielen v ekonomike, ale aj v myslení a v duchovnej oblasti. Režim nivočil vzdelanosť spolu so vzdelancami, umenie s umelcami, prácu s jej vykonávateľmi, nedokázal zhodnotiť ani len bezplatnú pracovnú silu. Ako si nárokoval vládnuť nad celým svetom?